Samičku nebo samečka?

 

Pořizujete-li si jen jednoho králíčka, je výběr pohlaví celkem jedno. Jen musíte počítat s tím, že samečka bude potřeba pravděpodobně nechat vykastrovat, protože v pubertě začne značkovat své teritorium vystřikováním moči. I když některých samečků se tohle pubertální chování dotkne jen minimálně, je dobré s tím případně počítat. Kastrace králičího samečka není nijak náročný zákrok.

Se samotnou samičkou většinou tyhle potíže nejsou. I když i ona může v období puberty značkovat své území močí, ale není tak časté.

 

Sameček:  Je to většinou opravdový miláček, mazlivý, přítulný. Když nejsou v okolí jiní králíčci, nemá potřebu přehnaně značkovat. Pokud se sameček chová jako čuňátko a značkuje, je vhodné ho nechat kastrovat.

 

Samička: samičky jsou většinou čistotnější, ale i toto je individuální. U samiček může být problém touha po miminkách, závisející na hormonech  tzv. "falešná březost", kdy se značně povahově mění. Není to ale dlouhodobé, toto přichází a zase odeznívá. Během toužení po samečkovi samička značkuje. Nechat samičku připustit není řešení, po miminkách tyhle touhy budou ještě silnější.

 

Jednoho, nebo dva králíčky?

Králík je společenský tvor. Pokud víte, že na něj nebudete mít čas víc jak dvě hodiny denně a králíček bude většinu dne sám čekat až se vrátíte z práce/ školy, pořidtě si dva králíčky nebo si ho nepořizujte vůbec. Králík, který je sám, trpí.

Pokud se rozhodnete pro dva králíky, zvažte, že péče o ně je časově náročnější, než u jednoho králíčka a počítejte také s dvojnásobnými výdaji na podestýlku, krmení a veterinární péči.

Říká se, že když jsou 2 samice z jednoho vrhu, tak se bez problémů spolu snesou. Není to ale pravda. Je to velmi individuální a po 4-5 měsíci, kdy samičky dospějí, nastávají rvačky.

A co dát dohromady dva králičí samečky? No dopadnete stejně jako se samičkami, jen boje a močení budou ještě o trochu horší.

Jediné řešení je mít samičku a samečka. Samečka samozřejmě musíte nechat kastrovat. Kastrovaný sameček je klidnější a s nekastrovanou samicí si dobře rozumí. I dva kastrovaní samci si spolu rozumí.