Jak o teddíka pečovat

 

Bydlení

Doporučuji klec o délce 100 cm a více, pokud máte malý byt a velká klec by byla problém, tak minimální délka klece by měla mít 80 cm (méně rozhodně NE!). Nicméně v obou případech je potřeba králíčka nechat i proběhnout mimo klec, buď po bytě, nebo po venku.

Do klece dáme kobereček (pokud ho králíček má tendenci okusovat, tak raději nic), seník, misku, napáječku, záchodek a domeček (ten není nezbytný, ale rádi na něm leží). Podestýlka patří pouze do wc a ideální jsou dřevěné peletky (klidně i ty na topení).

Akvária a plastové boxy nejsou vhodné!

  

 

Krmení

Hlavní složkou potravy králíčků je seno. Ideální je domácí nasušené, ale lze jej koupit i balené ve zverimexech.
Dále králíčky krmíme granulkami (v naší chs krmíme granulemi Energys champion, které dostanete v pytlíčku při odběru králíčka, a které smícháte s vámi koupenými granulkami, aby měl přechod na nové granule plynulejší). Granulky lze u nás také zakoupit!

Granulí existuje spousta, doporučuji se vyhnout levným směskám, které obsahují především obiloviny a barviva. Jak správně vybrat granulky najdete na stránce: https://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni#granule 
Pro obrušování zubů dávejte větvičky ovocných stromů (jabloň, meruňka, hrušeň…). Tvrdé pečivo NIKDY nedávejte.
Stravu zpestřete podáváním zeleniny a ovoce.  Králíčci od nás jsou navyklí na zelenou stravu, takže se nemusíte bát je pustit hned na travičku. Nikdy králíčkovi nedávejte do klece natrhanou mokrou trávu (hrozí zapaření) a opatrně s jetelinou, podávejte pouze v malém množství.

Samozřejmě nezapomeňte na stálý přístup k čisté pitné vodě! Vhodné je vodu ošetřit přípravkem Acidomid K – pro posílení imunity králíčka a jako prevence proti kokcidióze.

 

Zdraví

 V 10. týdnu života králíčka je třeba jít na očkování proti králičímu moru a myxomatóze. Vakcinace stojí od 90 Kč – 150Kč na půl roku (dle ceníku každého veterináře). Nezapomínejte také na pravidelné stříhání drápků a kontrolu zubů.

Zdravý králíček je veselý a bystrý. Pokud se chování králíčka změní, je skleslý, smutný, neaktivní,...  je třeba s ním zajít ihned k veterináři!

 

Péče o srst

Teddíci se od jiných zakrslých králíčků odlišují nejen úžasnou a klidnou povahou, ale především nádhernou, hustou a dlouhou srstí, která vyžaduje pravidelnou péči, aby nezplstnatěla. Je potřeba ji několikrát týdně pročesat - především u odrostlých miminek, kterým se srst ráda plstí. U dospěláků už ta péče není nijak náročná a většinou stačí česat 1x týdně.

Na česání je vhodný obyčejný kovový hřeben pro dlouhosrstá plemena psů.

 

Péče o drápky

Také o drápky je potřeba pečovat a občas je ostříhat. Každému králíčkovi rostou různou rychlostí a záleží také na tom, jaké možnosti broušení drápků králíček má, na jakém povrchu a jak často běhá. Na stříhání drápků doporučuji tyhle nůžky. Pokud se sami bojíte, tak u veterináře vám drápky také ostříhají, ideálně společně s pravidelným očkováním.

 

Mnoho dalších užitečných typů a rad o chovu králíčků naleznete na stránkách: https://www.kralici.cz/

 

Shrnutí potřeb pro králíčka:

  • Klec – nejlépe 100 cm a více
  • Kobereček / lino
  • Jesličky na seno a seno
  • Napáječka (doporučuji alespoň 300ml)
  • Mistička na granulky a granulky
  • Záchodek a peletky
  • Domeček ( není nutný)
  • Hřeben a kleště na drápy