Jak o zakrslého králíčka pečovat

 

Bydlení

Doporučujeme klec o délce 100 cm a více.

Nicméně vždy je nutné králíčka nechat i proběhnout mimo klec, buď po bytě, nebo po zahradě.

Do klece dáme na dno  lino / rohožku (pokud ho králíček má tendenci okusovat, tak raději nic), seník, misku, napáječku, záchodek  a domeček (ten není nezbytný, ale rádi na něm leží). Podestýlka patří pouze do wc a ideální jsou dřevěné peletky (klidně i ty na topení).

Akvária a plastové boxy nejsou vhodné!

  

 

 

Krmení

Hlavní složkou potravy je seno. Ideální je domácí - ručně sušené, je k dostání na eshopech i v kamenných prodejnách.
Granule nejsou nezbytnou součástí králičího jídelníčku, nicméně je to pohodlná cesta, jak králíčkovi dodat chybějící živiny. Vybíráme takové granule, které neobsahují směsky obilí, semen a barviv. Ideální jsou bezobilné extrudované, nebo lisované granule. Králíček by měl granule sníst s chutí a téměř na posezení, doporučuji dávat ráno a večer 1-2 polévkové lžíce. Pokud málo ubývá seno z jesliček, tak dávku granulí snižte. Granule by měly tvořit maximálně cca 5% z celého jídelníčku králíčka hlavní a nejdůležitější složkou je seno/tráva, bylinky, listí a větve.
 
V našem chovu krmíme granulemi Berkel Futter, Versele Laga Nature Cuni a VL Cuni Adult Complete, které dostanete v pytlíčku při odběru králíčka, a které smícháte s vámi koupenými granulkami, aby měl králíček plynulejší přechod na nové granule.
Granulí existuje spousta, doporučuji se vyhnout levným směskám, které obsahují především obiloviny a barviva. Jak správně vybrat granulky najdete na stránce: www.zakrslykralicek.cz/granule
Větvičky a listí by měly být také součástí králičího jídelníčku. Jsou ideálním přirozeným materiálem ke hlodání a broušení zoubků a poskytnou ušákům i pár hodin zábavy. Především čerstvé větve jsou cenným zdrojem živin a důležitých látek jako je hrubá vláknina (nezbytná pro správnou funkci střev), vitamíny a minerály. Listí je zdrojem bílkovin. Některé stromy mají léčivé účinky nebo podporují chuť k jídlu. Tanin obsažený v kůře a listech mnoha stromů má antiparazitní a antibakteriální účinky (vhodné např. jako prevence střevních infekcí).
Vhodným zpestřením stravy je i sušené ovoce a zelenina, které můžeme králíčkům nabídnout jako pamlskem, nebo současně s granulemi, ale pouze v malém množství, o které ubereme dávku granulí.
 
Vhodné větvičky: www.zakrslykralicek.cz/vetve  
Vhodná zelenina: www.zakrslykralicek.cz/zelenina
Vhodné ovoce: www.zakrslykralicek.cz/ovoce
Nikdy králíčkovi nedávejte do klece natrhanou mokrou trávu (hrozí zapaření). S trávou všeobecně opatrně, vždy malé množství.
Samozřejmě nezapomeňte na stálý přístup k čisté pitné vodě!
Tvrdé pečivo NIKDY nedávejte.

Zdraví

 V 10. týdnu je třeba nechat králíčka naočkovat proti králičímu moru 1 a 2 a myxomatóze.
Nezapomínejte také na pravidelné stříhání drápků a kontrolu zubů a oušek.
Zdravý králíček je veselý a bystrý. Pokud se chování králíčka změní, je skleslý, smutný, neaktivní,...  je třeba s ním zajít ihned k veterináři!

 

Péče o srst

Teddíci se od jiných zakrslých králíčků odlišují nejen úžasnou a klidnou povahou, ale především nádhernou, hustou a dlouhou srstí, která vyžaduje pravidelnou péči, aby nezplstnatěla. Je potřeba ji několikrát týdně pročesat - především u odrostlých miminek, kterým se srst ráda plstí. U dospěláků už ta péče není tak náročná a většinou stačí česat 1x týdně.
Na česání je vhodný obyčejný kovový hřeben - ježek, při větším línání používám hřeben s rotačními zuby, nebo pevný nerezový hřeben s hladkými zuby.

 

 

Péče o drápky

Také o drápky je potřeba pečovat a občas je ostříhat. Každému králíčkovi rostou různou rychlostí a záleží také na tom, jaké možnosti broušení drápků králíček má, na jakém povrchu a jak často běhá. Na stříhání drápků doporučuji tyhle nůžky. Pokud se sami bojíte, tak u veterináře vám drápky také ostříhají, ideálně společně s pravidelným očkováním.

 

Mnoho dalších užitečných typů a rad o chovu králíčků naleznete na stránkách:

www.zakrslykralicek.cz/

www.kralici.cz/

 

Shrnutí potřeb pro králíčka:

  • Klec – nejlépe 100 cm a více
  • Na dno klece lino/ konopná podložka
  • Jesličky na seno a seno
  • Napáječka (doporučuji alespoň 300ml, nebo mističku, či hladinovou napáječku)
  • Mistička na granulky a granulky
  • Záchodek ( doporučuji obdélníková pro kočky)
  • Peletky ( na topení z hobby marketů), nebo ekotek
  • Domeček ( není nutný)
  • Hřeben a kleště na drápy